LUX MAGAZYN 1/2018
Koniec Wi-Fi początek Li-Fi ?
Dołącz do naszej społeczności
19 cze 2015 / PAP /

Jasne światło potęguje wrażenia emocjonalne

Intensywne oświetlenie sprawia, że silniej odczuwamy emocje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne – wynika z badań opublikowanych w „Journal of Consumer Psychology”.

światło emocje

Od dawna wiadomo, że słoneczne dni sprzyjają optymistycznemu nastawieniu do życia. Jesteśmy wtedy szczęśliwsi i bardziej skorzy do pomocy innym. Pochmurna pogoda koreluje za to z obniżonym nastrojem i może prowadzić do powstania sezonowych zaburzeń afektywnych.

Jednak naukowcy z Uniwersytetu Toronto w Scarborough (Kanada) oraz Uniwersytetu Northwestern (USA) twierdzą, że jasne światło intensyfikuje wszystkie emocje – nie tylko te pozytywne.

odczas słonecznych dni ludzie posiadający skłonności depresyjne czują się bardziej przygnębieni" – mówi Alison Jing Xu

Badacze przeprowadzili serię eksperymentów, w trakcie których wystawiali osoby badane na działanie różnych bodźców w pomieszczeniach o jasnym, bądź przytłumionym świetle. Okazało się, że badani znajdujący się w intensywnie oświetlonym pokoju doświadczali silniejszych przeżyć: mieli większą ochotę na pikantne potrawy; oceniali fikcyjnego bohatera jako bardziej agresywnego, a obserwowaną kobietę jako bardziej atrakcyjną; mocniej reagowali na pozytywne lub negatywne określenia; pili więcej ulubionego soku.

"Jasne światło intensyfikuje wstępne reakcje emocjonalne, które pojawiają się u nas w odpowiedzi na różne bodźce, włączając w to produkty i ludzi" – komentuje Xu.

Naukowcy przekonują,że przyciemnione światło sprzyja podejmowaniu racjonalnych decyzji, a nawet ułatwia prowadzenie negocjacji. Rezultaty niniejszych badań mogą okazać się też przydatne dla sprzedawców.

"Jeśli handlujesz produktami o silnym zabarwieniu emocjonalnym, jak kwiaty, czy pierścionki zaręczynowe, dobrym pomysłem byłoby oświetlenie swojego sklepu tak intensywnie, jak tylko się da" – radzi badaczka. (PAP)

www.naukawpolsce.pap.pl

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.