10 mar 2015 / /

Lipsk zdobywcą głównej nagrody city.people.light 2014

Niemieckie miasto Lipsk otrzymało główną nagrodę w 12. edycji dorocznego konkursu city.people.light przyznaną za rewitalizację placu Richard-Wagner-Platz. Nagrodę wręczono podczas uroczystości, która odbyła się 7 listopada 2014 r. w Dubrowniku, Chorwacja.

Konkurs organizowany co roku przez międzynarodową organizację Lighting Urban Community International Association (LUCI) oraz firmę Philips ma na celu wyróżnienie najbardziej kreatywnych projektów oświetlenia miejskiego uwzględniających zrównoważone rozwiązania oświetleniowe w kontekście rozwoju terenów miejskich dla poprawy jakości życia i samopoczucia mieszkańców, gości, osób pracujących lub prowadzących działalność w danym mieście. Do ostatniej edycji konkursu zgłoszenia nadesłano ze wszystkich 5 kontynentów, dzięki czemu konkurs nabrał globalnego charakteru. Zgłoszone projekty wyróżniały się bardzo wysoką jakością, wyznaczając miastom nowy standard w projektowaniu oświetlenia na przyszłość.

Rewitalizacja placu Richard-Wagner-Platz

Innowacyjność projektu Lipska polegała nie tylko na wykorzystaniu potencjału i wiedzy mieszkańców oraz zwiększeniu walorów estetycznych i poziomu bezpieczeństwa przestrzeni, ale również na zachowaniu subtelnej równowagi między podkreśleniem dziedzictwa historycznego a zastosowaną supernowoczesną technologią. Rainer Barth, przedstawiciel Lipska, powiedział: „Chcieliśmy oddać hołd historycznemu dziedzictwu naszego miasta, ogłosiliśmy więc publiczny konkurs na nowy projekt systemu oświetleniowego w demokratycznym procesie decyzyjnym. To doskonały przykład na to, jak zaangażować mieszkańców i innych interesariuszy w prace nad projektem rewitalizacji obszarów miejskich. ”

Plac Richard-Wagner-Platz, gdzie znajdowała się osada targowa z X wieku, z której narodziło się miasto Lipsk, to miejsce przesiąknięte historią od czasów średniowiecza aż po upadek komunizmu zarówno w wymiarze politycznym, jak i architektonicznym. Wyjątkowe rozwiązania oświetleniowe doskonale podkreślają walory architektoniczne przestrzeni – ciepłe białe światło wykorzystano do oświetlenia budynków, rzeźbionych fontann i skateparku. Przy dopracowywaniu efektu końcowego uwzględniono wiele różnych aspektów, aby stworzyć odpowiednią atmosferę przy wykorzystaniu nowoczesnego oświetlenia LED, wzbogacając jednocześnie historyczne dziedzictwo oraz zapewniając energooszczędne rozwiązanie dla miasta.


Pozostałe nagrodzone projekty z Kopenhagi (Dania) i Strasburga (Francja)

Drugie miejsce – most „Rowerowy wąż”, Kopenhaga, Dania

„Rowerowy wąż” to długi czerwony most przeznaczony wyłącznie dla rowerzystów. To wyjątkowe nowatorskie rozwiązanie zainstalowano nad poziomem wody, oddzielając rowerzystów od pieszych i osłaniając tym samym część deptaku. W nocy most jest subtelnie oświetlony dzięki instalacji oświetleniowej wbudowanej w poręczy, co wzbogaca efekt wizualny. Jury tegorocznej edycji konkursu było pod wrażeniem wyważonej liczby zastosowanych elementów oświetleniowych, co przełożyło się na mniejsze zużycie energii i brak efektu oślepienia.

Rowerowy wąż, Kopenhaga, Dania

Trzecie miejsce – Place du Château, Strasburg, Francja

Place du Château to znany plac znajdujący się tuż obok katedry Notre Dame. Projekt rewitalizacji miał na celu nadanie temu miejscu kultowego charakteru, właściwego dla Grande-Île, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wykorzystanie oświetlenia zarówno na poziomych, jak i pionowych powierzchniach, urzekło jury – to wyzwanie, które udało się zrealizować w wyjątkowy, niekonwencjonalny i fenomenalny sposób. Trwające cały rok intensywne prace nad projektem, w które zaangażowano mieszkańców, obejmowały konferencje, wycieczki z przewodnikami, warsztaty i kwestionariusze, co zwiększyło wiarygodność efektu końcowego.

Place du Château, Strasburg, Francja

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium