25 sty 2015 / Redakcja LEDNEWS.PL /

Sterowanie oświetleniem w biurze

Instalacje oświetlenia, mają za zadanie zapewnić odpowiednie parametry świetlne powierzchniom użytkowym. Poprawne działanie i wykonanie takiej instalacji nie ogranicza się jedynie do doboru źródeł światła i opraw oświetleniowych. Zależnie od tego jaki efekt chcemy uzyskać, bądź jak chcemy wpłynąć na pracowników, możemy zadbać o odpowiednie sterowanie parametrami świetlnymi oszczędzając przy tym energię elektryczną oraz poprawiając komfort pracy.


Strategie:

Sterowanie oświetleniem w oparciu o obecność użytkowników

Sterowanie oświetleniem w oparciu o obecność użytkowników (occupancy-based control) – oprawy załączane są w przypadku użytkowania danej powierzchni. Rozwiązanie to jest niezależne od interwałów czasowych i rutynowych załączeń w ciągu dnia.

Sterowanie oświetleniem w oparciu o obecność użytkowników (vacancy-based control)- oprawy wyłączane są w przypadku gdy w pomieszczenie lub dana powierzchnia zostanie opuszczona przez

Sterowanie oświetleniem w oparciu o obecność użytkowników (vacancy-based control)- oprawy wyłączane są w przypadku gdy w pomieszczenie lub dana powierzchnia zostanie opuszczona przez pracowników. Rozwiązanie to jest niezależne od interwałów czasowych i rutynowych załączeń w ciągu dnia.

Sterowanie oświetleniem wg. ram czasowych

Sterowanie oświetleniem wg. ram czasowych (scheduled control) - załączanie/wyłączanie opraw i źródeł światła odbywa się w oparciu o ustalone interwały czasowe.

Przyciemnianie oświetlenia

Przyciemnianie oświetlenia (dimming) - poziom natężenia światła jest regulowany oraz dopasowywany indywidualnie do wymaganych wartości parametrów dla poszczególnych pomieszczeń.

Przyciemnianie oświetlenia w oparciu o poziom natężenia światła dziennego

Przyciemnianie oświetlenia w oparciu o poziom natężenia światła dziennego (daylight harvesting)- oświetlenie elektryczne staje się dopełnieniem naturalnego światła. Poziom oświetlenia w każdym pomieszczeniu, regulowany jest za pomocą czujników do odpowiedniej wartości, uzupełniając wpadającą ilość światła dziennego, oświetleniem sztucznym.


Potencjał oszczędności energii elektrycznej przy zastosowaniu sterownia oświetleniem.

Pokój biurowy:

      
  • Czujnik ruchu: 38 %

  • Ręczne ściemnianie światła: 6-9 %

  • Regulacja natężenia oświetlenia w oparciu o obecność światła dziennego : 50%

Biuro typu open space:

       
  • Czujniki ruchu: 35 %

  • Indywidualna regulacja natężenia światła: 11 %

  • Regulacja natężenia oświetlenia w oparciu o obecność światła dziennego : 40

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium