28 sty 2015 / Polseff /

Program PolSEFF 2

We współpracy z Ministerstwem Środowiska i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) opracowuje nowy instrument finansowy „Program Finansowania Energii Zrównoważonej w Polsce” (PolSEFF II). Jest to nowa, ramowa linia kredytowa w wysokości 200 milionów EURO, której celem jest finansowanie Pośredniczących Instytucji Finansowych (banków), które w dalszej kolejności będą oferowały kredyty prywatnym firmom z sektora MŚP w celu sfinansowania inwestycji w zrównoważona energetykę, obejmujące inwestycje energooszczędne i w niewielkie odnawialne źródła energii.

 

Kredyty będą wspomagane przez dotacje i pomoc techniczną. Program finansowania MŚP połączy zasoby EBOR-u, z Programem Priorytetowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poprzez który NFOŚiGW będzie wspomagał MŚP oferując komponent dotacyjny w celu wspierania ograniczenia emisji poprzez oszczędność energii.

W ramach przejścia do zrównoważonego systemu finansowania, EBOR będzie wspierał Ministerstwo Środowiska w rozwoju i pilotowaniu mechanizmów rynkowych, które zapewnią dodatkowe finansowanie efektywności energetycznej i inwestycji w energię odnawialną w polskich MŚP.

PolSEFF2  jest drugą edycją Polskiego Programu Finansowania Zrównoważonej Energii opracowanego przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który jest realizowany  w ramach Programu Priorytetowego  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Programu NF).

PolSEFF2 jest linią kredytową o wartości 200 milionów EURO, która za pośrednictwem banków uczestniczących ma być rozdysponowana w formie kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom na finansowanie inwestycji poprawiających ich efektywność energetyczną.

Projekty inwestycyjne kwalifikujące się do programu można podzielić na dwie grupy:

 

PolSEFF2 jest częścią szerokozakrojonych działań EBOiR realizowanych pod nazwą Polish Carbon Development for Small and Medium Enterprises wspierających Ministerstwo Środowiska w rozwoju i pilotowaniu mechanizmów rynkowych, które zapewnią dodatkowe finansowanie efektywności energetycznej i inwestycji w energię odnawialną w polskich MŚP. 


Jesteś przedsiebiorcą lub dostawcą energooszczędnych rozwiązań  - dowiedz się więcej oglądajac filmy:

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium