20 mar 2015 / Lux Magazyn /

Czujniki ruchu - rodzaje i zastosowanie

Wiele przestrzeni i pomieszczeń w budynkach publicznych i prywatnych używanych jest jedynie w sposób sporadyczny i czasowy. Jednym ze skutecznych sposobów racjonalizacji zużycia energii elektrycznej na cele oświetleniowe w tych obiektach jest ograniczanie oświetlenia sztucznego w takich wnętrzach jedynie do sytuacji obecności ludzi. Często zwykła możliwość załączania i wyłączanie światła wyłącznikami ręcznymi okazuje się niewystarczająca. Na skutek zapomnienia, zwykłej bezmyślności lub braku świadomości ponoszonych kosztów w pustych pomieszczeniach pozostawiane są załączone instalacje oświetleniowe mimo nieobecności użytkowników. Klasycznym przykładem są korytarze i klatki schodowe wielorodzinnych budynków mieszkalnych, łazienki, piwnice, pomieszczenia techniczne, warsztaty lub podręczne magazyny, w których niepotrzebnie pozostawiono oświetlenie na długie godziny po krótkotrwałej wizycie użytkowników.

Z pomocą w oszczędzaniu energii elektrycznej przychodzą tu czujniki ruchu , w przypadku dużej czułości nazywane czujnikami obecności. Te niewielkie urządzenia elektroniczne automatycznie załączające zasilanie oświetlenia w przypadku detekcji ruchu w pomieszczeniu i wyłączające światło po pewnym czasie, jeśli ruch nie jest rejestrowany. 

Czujniki ruchu

Rodzaje czujników ruchu

Czujniki ruchu mogą być stosowane do sterowania oświetleniem w pomieszczeniach, ale także na zewnątrz, np. w otoczeniu budynków. Ich zadaniem jest wtedy sterowanie oświetleniem mające na celu racjonalizację zużycia energii elektrycznej. Mogą sterować także innymi instalacjami, np. wentylacją lub stanowić detektory obecności i ruchu w instalacjach alarmowych.
Najczęściej spotyka się trzy rodzaje czujników ruchu:

– pasywne czujniki PIR (ang: Passive Infra Red) reagujące na zmiany promieniowania podczerwonego w przestrzeni objętej działaniem,

– aktywne czujniki, emitujące promieniowanie podczerwone lub mikrofalowe i rejestrujące zmiany fal odbitych od otoczenia w nadzorowanej strefie.
Pasywne czujniki podczerwieni (PIR) wykrywają zmiany promieniowania cieplnego z zakresu dalekiej podczerwieni. Najlepiej wykrywają ruch człowieka przecinający pod kątem prostym sektory wykrywania. Najczęściej w pasywnych czujkach podczerwieni stosuje się dwa sektory wykrywania co zapewnia odpowiednią odporność na zmiany temperatury otoczenia i ruch ciepłego powietrza.

Aktywne czujniki mikrofalowe wykrywają obiekty przemieszczające się w obszarze detekcji. Działają przez płyty drewniane, gipsowo-kartonowe, szkło i tworzywa sztuczne. Emitują i odbierają fale elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości 5,8 GHz. Moc tego promieniowania mikrofalowego jest 100 razy mniejsza niż telefonu komórkowego i jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt.

Ważnym parametrem czujników ruchu jest ich obszar detekcji, określane zazwyczaj jako kąt w płaszczyźnie poziomej i w pionowej, który na określonej odległości może swym zasięgiem objąć czujnik ruchu.

Dostępne są czujniki:

– ze stałym lub regulowanym polem detekcji w ograniczonym kącie,

– z dookólnym polem detekcji.


Fragment artykułu, który ukazał się w numerze 4/2014 kwartalnika oświetleniowego Lux Magazyn.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium