14 gru 2014 / ROHIMI /

LightPaper - drukowanie światła

Od dawna korzystamy z kreacji światła opartych na wynalazkach historycznych geniuszy i technologicznych gigantów. Dziś jednak stoimy przed nowym wyzwaniem, jakim jest światło drukowane na dowolnej powierzchni. To coś, o czym nie marzyli nawet najśmielsi autorzy powieści science fiction.

LightPaper

I choć nie jesteśmy jeszcze przygotowani na wykręcenie i wyrzucenie wszystkich żarówek zainstalowanych naszych domach czy biurach, nie można nie docenić pomysłu, jaki zrodził się w głowach założycieli amerykańskiego startupu Rohinni, polegający na zastąpieniu tradycyjnych źródeł światła cienkim arkuszem 3D drukowanego światła, tzw. LightPaper.
Jak założycielom Rohinni udało się oddać blask kartce? To proste. Cienką i emitującą światło warstwę uzyskano poprzez naniesienie mieszaniny składającej się z tuszu połączonego z mikroskopijnymi diodami LED. Mieszanina została zatopiona pomiędzy dwiema warstwami polimeru, dzięki czemu powstały w ten sposób arkusz można dowolnie wycinać. Kiedy przez przypadkowo rozmieszczone na całej zadrukowanej płaszczyźnie mikroskopijnej wielkości diody przepływa prąd, zaczynają one świecić.

Konkurencją dla LightPaper jest technologia OLED (organic light emitting diodes). Niemniej wykorzystuje się ją głównie do podświetlania telewizorów. Rohinni przewiduje zastosowanie swojego prototypowego produktu przede wszystkim w gadżetach oraz przedmiotach codziennego użytku, takich jak, podświetlenia logotypów na obudowach smartfonów, tabletów oraz w światłach samochodowych.

Spodziewa się również, że LightPaper stanie się fundamentem zupełnie nowych rozwiązań technologicznych, wykorzystywanych między innymi w designie wnętrz, takich jak świecące sufit i ściany zamiast lamp albo emanujące kolorowym światłem kartki zamiast ekranów.

Szef marketingu firmy Rohinni, Nick Smoot, zdradza, że kilka firm już teraz pracuje nad wprowadzeniem LightPaper do swoich produktów. Nie podaje jednak żadnych szczegółów. Obecnie twórcy nadal pracują nad udoskonaleniem swojego produktu i rozwiązaniem poważnego problemu, jakim jest nierównomierne rozmieszczenie diod LED w arkuszu, odpowiedzialne za widoczne różnice w intensywności światła. Niemniej już w okolicach połowy przyszłego roku powinna być dostępna konsumencka wersja nowatorskiego produktu.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium