24 lis 2014 / Luxim /

Oświetlenie plazmowe - budowa i zalety

Luxim Corp. to światowy lider technologii LEP (Light Emitting Plasma), z siedzibą w Silicon Valley, w Kalifornii. Firma ta rozwinęła i skomercjalizowała zagadnienie oświetlenia plazmowego, poszerzyła spektrum jego zastosowań i zaadaptowała do najbardziej wymagających przypadków. Technologia LEP posiada znaczą przewagę nad konwencjonalnymi źródłami światła typu HID, czy też lampami o dużej mocy. Wyprzedza konkurencję pod względem wydajności, żywotności, kosztów montażu i utrzymania, oraz jakości światła.

Z czego składa się LEP firmy Luxim?

  • Emiter- kwarcowa lampa zamknięta w ceramicznym rezonatorze,

  • Sterownik o częstotliwości radiowej RFD (Radio Frequency Driver)- jeden z najbardziej wydajnych mikrokontrolerów generujących fale radiowe.

Jak działa LEP?

Sygnał o częstotliwości radiowej jest generowany i wzmacniany przez sterownik RF, a następnie jest wprowadzany do ceramicznego rezonatora, poprzez połączenie kablem coaxialnym. Struktura rezonatora wzmacnia pole fal radiowych, dostarczając energię do szczelnie zamkniętej lampy kwarcowej bez elektrod lub żarników. Silnie skoncentrowane pole elektryczne jonizuje gazy i odparowuje halogenki wewnątrz lapmy tworząc w ten sposób stan plazmy w samym jego centrum, czego skutkiem jest silne źródło intensywnego białego światła. Tył lampy pokryty jest materiałem o silnym współczynniku odbicia, mającym za zadanie ukierunkowanie kąta padania światła. Kolor światła może być zmieniony za pomocą odpowiedniego domieszkowania pierwiastkami chemicznymi.

Błyskotliwość architektury tego rozwiązania leży w jego prostocie. Poprzez wzmacnianie łuku plazmy, bez użycia elektrod bądź żarników, wszystkie typowe dla technologii HID usterki zostają wyeliminowane.

Powyższy schemat obrazuje działanie technologii LEP. Krok pierwszy przedstawia obwód sterownika RF połączony z ceramicznym rezonatorem. W jego centrum znajduje się szczelnie zamknięta lampa, zawierająca mieszankę gazową (m. In. Halogenkową). Krok 2- rezonator po dostarczeniu wzmocnienionego sygnału, wytwarza falę stojącą, zamykającą się pomiędzy ścianami jego obudowy. Pole elektryczne wytworzone w ten sposób jest najsilniejsze w centrum lampy, co powoduje jonizację gazów i zaczyna wytwarzać światło. Krok 3- zjonizowane gazy wewnątrz lampy, powodują zwiększanie temperatury oraz odparowanie halogenków metali, tym samym formując intensywną kolumnę plazmową, zamkniętą wewnątrz kwarcowej obudowy, dającą bardzo jasne światło.

Oświetlenie plazmowe

Oszczędność energetyczna systemów LEP

  • Źródła typu LEP- stosunek lumenów wytworzone na każdy wat dostarczonej energii, jest wyższy o około 15-20% w stosunku do źródeł typu HID, ze względu na brak straty energii na ogrzewanie elektrod. Plazmowe źródło światła posiada skuteczność źródła, rzędu 115-150 LPW w normalnej temperaturze pracy,

  • Źródła typu LEP- mogą być wykorzystane do osiągnięcia odpowiedniego poziomu wydajności instalacji, poprzez ich większą efektywność od źródeł HID, oświetlenia indukcyjnego, albo LEDowego. Strumień świetlny opraw LEP jest znacznie lepiej ukierunkowany, oraz ich wymiary są kompaktowe, przez co unikamy zjawiska uwięzienia światła wewnątrz oprawy,

  • LEP- to praktycznie jedyne istniejące rozwiązanie o wysokim natężeniu światła, które może zostać niema natychmiast ściemnione do około 20% wartości maksymalnej, poprzez specjalne układy modulujące, lub czujniki natężenia światła.

  • Regulacja natężenia poprzez ściemnianie (bazujące na obecności ludzkiej czujniki, bądź załączanie na rządanie), długofalowo przyczyniają się do redukcji kosztów i wydłużają żywotność opraw LEP.

Redakcja LEDNEWS.PL na podstawie materiałów firmy Luxim Corp.Zobacz także:

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium