2 lis 2014 / SOWA /

Program SOWA działa!

W Kętrzynie zainstalowano energooszczędne oświetlenie uliczne LED, dzięki czemu zużycie energii elektrycznej spadnie o blisko 55 proc. Po modernizacji miasto zaoszczędzi blisko 345 tys. zł rocznie przeznaczanych na energię elektryczną. Modernizacja oświetlenia w Kętrzynie została wykonana w ramach programu SOWA, w którym samorządy mogą otrzymać dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nawet do 45 proc. wartości inwestycji.

Modernizacja oświetlenia ulicznego, objęła 80 proc. systemu oświetleniowego miasta. W miejsce dotychczasowych lamp, zainstalowano 1155 opraw LED. Zainstalowane rozwiązania pozwalają dostosować oświetlenie do rytmu życia miasta. Możliwe jest zmniejszenie natężenia światła w godzinach nocnych, gdy ruch na drodze jest znikomy, a zwiększyć w godzinach porannych, popołudniowych i wieczornych, gdy natężenie ruchu pieszego i samochodowego jest większe.

Po modernizacji oświetlenia w Kętrzynie udało się zmniejszyć zużycie energii  o blisko 55 proc. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, moc elektryczna instalacji w Kętrzynie zmniejszyła się z 217,8 kW do zaledwie 117,7 kW. Dla miasta oznacza to oszczędności w wys. ok. 345 tys. zł rocznie. Jednocześnie, o 18 tys. zł obniżone zostaną nakłady na utrzymanie oświetlenia. Natomiast obliczona według obowiązujących norm redukcja emisji CO2 do atmosfery wyniesie ok. 550 ton/rok.

Nowe oświetlenie LED przynosi również korzyści dla samych mieszkańców. Drogi oraz chodniki zostały równomiernie i jasno oświetlone, co poprawiło widoczność i bezpieczeństwo w tych przestrzeniach. Białe światło LED pozwala o 20-30 proc. lepiej widzieć i rozpoznawać twarze po zmroku oraz rozróżniać kolory, nie tylko przez ludzkie oko, ale również przez kamery czy systemy monitoringu, co wpływa na ograniczenie wandalizmu i przestępczości.

Modernizacja oświetlenia w Kętrzynie

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium