13 paź 2014 / LEDNEWS.PL /

Terapia światłem pomaga chorym

Najnowsze badania pokazują, że terapia światłem ukierunkowana na zwiększenie stymulacji cyklu okołodobowego, stosowana w ciągu dnia może poprawić jakość snu, zwalczyć depresję i niepokój u ludzi cierpiących na chorobę Alzheimera i powiązany z nią zespół otępienny.

Terapia światłem pomaga chorym

Wyniki przeprowadzonego eksperymentu jasno wskazują, że ekspozycja na dostosowane światło w ciągu dnia przez cztery tygodnie w znaczący sposób poprawia jakość, wydajność i całkowity czas trwania snu. Wyraźnie też redukuje ryzyko wystąpienia depresji i powiązanego z nią lęku.

To proste, tanie, niefarmakologiczne leczenie, ukierunkowane na poprawę snu i zachowania w chorobach takich jak Alzheimer czy demencja,” powiedziała Mariana Figueiro, profesor nadzwyczajny i dyrektor programu Light and Health z Lighting Research Center w Rensselaer Polytechnic Institute w Troy w stanie Nowy Jork. “Poprawa, jaką obserwowaliśmy w zachowaniu i nastroju pacjentów była naprawdę imponująca.”

Streszczenie badania opublikowano niedawno w internetowym dodatku do czasopisma Sleep i zaprezentowano podczas corocznego spotkania Stowarzyszenia Associated Professional Sleep Societies, które odbyło się na początku czerwca bieżącego roku.

W badaniu pilotażowym wzięło udział czternastu pacjentów domu opieki cierpiących na chorobę Alzheimera i demencję. W pokojach mieszkańców zainstalowano źródło światła produkujące niskie poziomy od 300 do 400 luksów niebieskawo-białego światła o temperaturze barwowej ponad 9000 K. Badani byli poddawani wpływowi światła w godzinach dziennych przez okres czterech tygodni. Pomiary jakości snu, depresji i lęku zostały zebrane przy użyciu standaryzowanych kwestionariuszy.

Figueiro dodała, że poprawa jakości snu była powiązana z innymi, zauważalnymi zmianami w zachowaniu.

“Subiektywne relacje personelu medycznego wykazują, że pacjenci byli spokojniejsi, lepiej odżywiali się i chętniej współpracowali z personelem medycznym ,” powiedziała. Zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention, choroba Alzheimera jest najbardziej popularną formą demencji wśród starszych dorosłych, dotykającą blisko 5 milionów Amerykanów. Badania zostały sfinansowane przez National Institute on Aging (NIA) w ramach National Institutes of Health (NIH).

Założona w 1975 American Academy of Sleep Medicine (AASM) troszczy się o zdrowy sen i promuje profesjonalną, skoncentrowaną na pacjencie opiekę poprzez rzecznictwo, edukację, badania strategiczne i praktykę, Licząca około 9 tysięcy członków akademia jest największym oficjalnym stowarzyszeniem lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia zajmujących się higieną snu.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.