13 paź 2014 / LEDNEWS.PL /

Terapia światłem pomaga chorym

Najnowsze badania pokazują, że terapia światłem ukierunkowana na zwiększenie stymulacji cyklu okołodobowego, stosowana w ciągu dnia może poprawić jakość snu, zwalczyć depresję i niepokój u ludzi cierpiących na chorobę Alzheimera i powiązany z nią zespół otępienny.

Terapia światłem pomaga chorym

Wyniki przeprowadzonego eksperymentu jasno wskazują, że ekspozycja na dostosowane światło w ciągu dnia przez cztery tygodnie w znaczący sposób poprawia jakość, wydajność i całkowity czas trwania snu. Wyraźnie też redukuje ryzyko wystąpienia depresji i powiązanego z nią lęku.

To proste, tanie, niefarmakologiczne leczenie, ukierunkowane na poprawę snu i zachowania w chorobach takich jak Alzheimer czy demencja,” powiedziała Mariana Figueiro, profesor nadzwyczajny i dyrektor programu Light and Health z Lighting Research Center w Rensselaer Polytechnic Institute w Troy w stanie Nowy Jork. “Poprawa, jaką obserwowaliśmy w zachowaniu i nastroju pacjentów była naprawdę imponująca.”

Streszczenie badania opublikowano niedawno w internetowym dodatku do czasopisma Sleep i zaprezentowano podczas corocznego spotkania Stowarzyszenia Associated Professional Sleep Societies, które odbyło się na początku czerwca bieżącego roku.

W badaniu pilotażowym wzięło udział czternastu pacjentów domu opieki cierpiących na chorobę Alzheimera i demencję. W pokojach mieszkańców zainstalowano źródło światła produkujące niskie poziomy od 300 do 400 luksów niebieskawo-białego światła o temperaturze barwowej ponad 9000 K. Badani byli poddawani wpływowi światła w godzinach dziennych przez okres czterech tygodni. Pomiary jakości snu, depresji i lęku zostały zebrane przy użyciu standaryzowanych kwestionariuszy.

Figueiro dodała, że poprawa jakości snu była powiązana z innymi, zauważalnymi zmianami w zachowaniu.

“Subiektywne relacje personelu medycznego wykazują, że pacjenci byli spokojniejsi, lepiej odżywiali się i chętniej współpracowali z personelem medycznym ,” powiedziała. Zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention, choroba Alzheimera jest najbardziej popularną formą demencji wśród starszych dorosłych, dotykającą blisko 5 milionów Amerykanów. Badania zostały sfinansowane przez National Institute on Aging (NIA) w ramach National Institutes of Health (NIH).

Założona w 1975 American Academy of Sleep Medicine (AASM) troszczy się o zdrowy sen i promuje profesjonalną, skoncentrowaną na pacjencie opiekę poprzez rzecznictwo, edukację, badania strategiczne i praktykę, Licząca około 9 tysięcy członków akademia jest największym oficjalnym stowarzyszeniem lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia zajmujących się higieną snu.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium