16 wrz 2014 / ZUMTOBEL /

Inteligentne oświetlenie biura

Inteligentne oświetlenie biura

Obecnie jest bardzo mało pracodawców, którzy działają z dalekowzrocznością w stosunku do środowiska pracy. Wśród tych nielicznych pracodawców, Credit Suisse odgrywa wiodącą, innowacyjną role zatrudniając około 21 tysięcy pracowników w całej Szwajcarii oraz dążąc do uzyskania miana „Miejsca Pracy Przyszłości”. 

Zadanie to traktowane jest bardzo poważnie, co potwierdza wdrożenie najnowszej, inteligentnej koncepcji w nowym budynku Credit Suisse -Uetlihof 2. Zamiast ciasnych komórek pracy i monotonnych otwartych pomieszczeń biurowych, pracownicy mogą codziennie wybierać spośród kilku opcji: tradycyjnych miejsc pracy w „Bazie Głównej”, kreatywności w „Business Garden”, koncentracji w „Strefach Ciszy” lub „Laboratorium Pracy”, atmosfery w zespole projektu tymczasowego lub „Zbiorniku Myśli”.W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, dostępne są różne obszary, w których pracownicy mogą się elastycznie poruszać. Strategiczna decyzja dot. koncepcji otwartego biura została wypracowana przez Credit Suisse już w 1976 roku – była ona niespotykana w tym czasie w Szwajcarii. Wraz z przeniesieniem się do Uetlihof 1, koncepcja ta została już z powodzeniem wdrożona w stosunku do 6 tysięcy pracowników i jest ciągle rozwijana w celu realizacji „wieloprzestrzennej koncepcji”.

Osoby patrzące w przyszłość firmy rozumieją, że wydajność nie polega wyłącznie na intensyfikacji i reorganizacji miejsc pracy, ale także na zwiększeniu ich atrakcyjności, ponieważ zmiana kultury pracy pociąga za sobą również adaptowalne zmiany w środowisku pracy. Procesy pracy i komunikacji odchodzą od mentalności indywidualnego gracza w kierunku pracy zespołowej i kreatywności. Proces ten, który ma miejsce we wszystkich strukturach pracy i narodowości, konsekwentnie wymaga więcej inicjatywy, odpowiedzialności indywidualnej oraz przywództwa. Z powodzeniem, o czym świadczy kontrola wewnętrzna i badania zewnętrzne, poprawia komunikację poprzez nieformalne spotkania i zwiększa potencjał innowacyjny firmy.

Nowy budynek Uetlihof 2 stanowi architektoniczny etap dla wdrażania przyszłościowej infrastruktury i zasobów na większą skalę. Wyróżnia się on nie tylko zróżnicowaniem miejsc pracy, atrakcyjnym wystrojem, czy też materiałami wysokiej jakości, ale również podejściem do zrównoważonego rozwoju poprzez wprowadzanie projektu zgodnie ze standardem Minergie-P-Eco. Doświadczenie i wgląd zdobyte w pilotażowym projekcie nieterytorialnej, inteligentnej strategii pracy ze 160 miejscami pracy dla 200 pracowników zostały wykorzystane w planowaniu Uetlihof 2. Dodatkowo, Lienhard Office Group oraz Uniwersytety w Zurichu i Lucernie wspierały projekt podczas procesu oceny. Dla przykładu, podstawowym problemem był dostępny obszar dla różnych metod pracy, z 2500 pracowników dzielących 2000 miejsc pracy, rozdzielonych na zasadzie indywidualnego „przemieszczania się” oraz podział na poszczególne oddziały. Innym zadaniem oceny było: pobudzenie nowego poczucia samorządności, a tym samym zwiększenie motywacji i produktywności.

Efektywne wykorzystanie przestrzeni wiązało się z zaoszczędzeniem pieniędzy, co kolei miało pozytywny wpływ na jakość i wyposażenie wnętrza. Elementy meblowe i moduły miejsc pracy zostały stworzone na etapie produkcji głównie dla Credit Suisse w oparciu o niestandardowe wymagania. Inteligentna implementacja ambitnych celów obejmuje również integrację infrastruktury dla niezbędnej technologii. Wyniki oceny pokazują, iż wysiłek się opłacał. Ponad 80% badanych pracowników stwierdza, że atrakcyjne i wygodne umeblowanie motywuje i ma pozytywny wpływ na wynik ich pracy. Bardzo ważnym aspektem pojęcia inteligentnej pracy jest inteligentne oświetlenie. Wysokiej jakości oświetlenie jest warunkiem wstępnym dla wzrostu jakości w miejscu pracy. W przypadku Credit Suisse, innowacja idzie o krok dalej. Wysokie standardy technologii, wydajność i wystrój były integralną częścią koncepcji miejsca pracy. Dodatkowo, udało się opracować empatyczne oświetlenie, które jest w stanie odpowiadać indywidualnie przyszłym warunkom. Przyszłość inteligentnej pracy wymaga elastycznego używania przestrzeni, które można dostosować do zmieniających się wymagań bez względu na otaczający obszar. Logiczną konsekwencją jest zastąpienie stałego oświetlenia wbudowanego w sufit, elastycznymi, adaptacyjnymi elementami. 

Inteligentne oświetlenie biura

Opracowana specjalnie dla koncepcji inteligentnej pracy, oprawa stojąca SFERA kładzie nacisk na ludzi i ich potrzeby, bez względu na wysokość sufitu, wielkość pokoju i układ miejsc pracy.

Ta integralna koncepcja obejmuje czynniki takie jak zmiany demograficzne, społeczne zróżnicowanie oraz potrzebę elastycznych modeli pracy. Rozwiązanie oświetleniowe uwzględnia nie tylko czynności i pokrewne zadania wizualne, ale także wizję poszczególnych pracowników. Inteligentna technologia dopasowuje się do potrzeb pracowników i umożliwia ich bezpośredni wpływ w celu osiągnięcia optymalnej ergonomii miejsca pracy i jakości oświetlenia. Postęp ten jest możliwy dzięki kombinacji systemu zarządzenia adaptacyjnego oświetlenia SENSCONTROL oraz nowej innowacyjnej technologii SWARMCONTROL – specjalny rozwój napędzany przez innowację i współpracę w procesie rozwoju produktu.

Raz zainstalowana, oprawa stojąca SFERA konfiguruje się za pomocą ultradźwięków i czujników światła oraz rejestruje pozycje opraw stojących w pomieszczeniu. Tak jak rój owadów, oprawy w jednym obszarze komunikują się ze sobą za pomocą dwóch podstawowych funkcji, aby umożliwić szybką i prostą adaptację do zmieniających się sytuacji biurowych. Podczas pełnego zapełnienia pomieszczenia pracownikami, podstawowe oświetlenie pomieszczeń zapewnia idealny rozkład jasności, a światło uzupełniające zezwala na realizację indywidualnych zadań wizualnych oraz pośrednie oświetlenie sufitu. Gdy tylko niektóre miejsca pracy są zajęte, zmniejszone oświetlenie podstawowe w tych obszarach minimalizuje zużycie energii. Gdy ktoś wchodzi na dany teren, zintegrowany czujnik ruchu przekazuje sygnał do sąsiednich opraw, które to sukcesywnie zwiększają poziom światła i w ten sposób towarzyszą pracownikowi. Intuicyjna kontrola oraz dostosowanie do oświetlenia w miejscu pracy – bez naruszania okolicznych stanowisk pracy – są fundamentalną częścią pracy rozwojowej. Dzięki wzajemnej komunikacji, sąsiadujące ze sobą oprawy oświetleniowe tworzą inteligentną chmurę światła, tworząc miłą atmosferę pomieszczenia w bezpośrednim sąsiedztwie w oparciu o dostępne światło dzienne oraz sztuczne. Rezultatem tego działania jest efektywny i energooszczędny system zarządzania oświetleniem, który zmniejsza koszty eksploatacyjne, a także jest istotnym czynnikiem dla maksymalnego komfortu światła, indywidualności oraz wizjonerskiego punktu widzenia.

Inteligentne oświetlenie biura

Oprawa Zumtobel Sfera

Biorąc pod uwagę około 2000 nowych (zmodernizowanych) miejsc pracy rocznie, motto Credit Suisse na temat światła jest jasno określone: oprawa oświetleniowa musi być elastyczna, zdolna do przystosowania, dekoracyjna i innowacyjna, jednocześnie zapewniając optymalny komfort świetlny. Jednocześnie, powinna ona spełniać wysokie standardy trwałości i wydajności energetycznej zgodnie ze standardem Minergie-P-Eco. „Dobry klimat w pomieszczeniu jest centralnym punktem dla dobrego samopoczucia pracowników” mówi Markus Basler, który opowiadał się za „Miejscem Pracy Przyszłości” w Credit Suisse w ciągu ostatnich dziewięciu lat. „Również atmosfera, kolorowy design oraz oświetlenie są integralnymi składnikami nowoczesnego środowiska pracy”. Dojście do wniosku, iż należy szukać specjalnego rozwiązania dla projektu, nie jest niczym niezwykłym. To, co czyni rozwój diodowej oprawy stojącej SFERA z SWARMCONTROL i SENSCONTROL III tak szczególnym, to dalekowzroczność obu partnerów. Było to spowodowane naciskiem na optymalizację przyjazną dla użytkownika, pomimo złożoności funkcji. „Wspólnym celem było opracowanie innowacyjnej oprawy oświetleniowej, która spełnia wszystkie techniczne specyfikacje oraz wymagania klienta dla różnych potrzeb oświetleniowych i znacząco zmniejsza zużycie energii”, wyjaśnia projektant produktów firmy Zumtobel, Julian Lonsdale. W procesie projektowania, granica między sukcesem, a porażką jest wąska. Zazwyczaj, na początku jedyną jasną rzeczą jest specyfikacja; wszystko inne, takie jak użytkownik, koncepcja i technologia muszą być opracowywane od początku. Może to powodować ciągłe opóźnienia w realizacji procesu. Przejrzysta komunikacja i intensywny proces sprzężenia zwrotnego między ekspertami Credit Suisse w miejscu pracy i projektantami produktów oraz decydentami technologicznymi w firmie Zumtobel stworzyły ostatecznie warunki dla udanego rozwoju inteligentnej oprawy oświetleniowej.

W porównaniu ze zwykłyi funkcjami i systemami zarządzenia oświetleniem, nowy produkt posiada niespotykaną cechę: oprawy SFERA komunikują się ze sobą i automatycznie się konfigurują tworząc inteligentny „rój”. Dlatego też, każda pojedyncza oprawa może dynamicznie dostosować się do zmiennych warunków wewnątrz budynku – rewolucja oświetleniowej sytuacji w otwartych biurach oraz kamień milowy w przyszłości technologii oświetleniowej. 

KLIENT Credit Suisse S.A., Zurich/Szwajcaria

KONCEPCJA INTELIGENTNEJ PRACY/OBSZAR PILOTAŻOWY Congena GmbH, Munich/D

Camenzind Evolution Ltd., Zurich/CH

ARCHITEKTURA Stuecheli-Architekten AG, Zurich/CH

WYSTRÓJ WEWNĘTRZNY Greutmann Bolzern Designstudio, Zurich/CH

PLANOWANIE OŚWIETLENIA Reflexion AG, Zurich/CH

ROZWIĄZANIE OŚWIETLENIOWE LED oprawa stojąca SFERA z SWARMCONTROL I SENSCONTROL III, szeregowe oświetlenie SLOTLIGHT, oprawa punktowa PANOS LED 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium