18 sie 2014 / Trilux Polska /

Jasne światło = jasny umysł

Oświetlenie klasy jest jednym z najważniejszych czynników środowiskowych wpływających na wyniki uczniów. Wiedzieli o tym architekci odpowiedzialni za projekt rozbudowy szkoły w szwajcarskim Würenlos. 

oświetlenie klasy

Według amerykańskich naukowców, oświetlenie ma przemożny wpływ na postępy uczniów. W tekście opublikowanym przez „Journal of the Illuminating Engineering Society”, wykazano że dzieci przypisane do jaśniejszej klasy osiągają zauważalnie lepsze wyniki. W zakresie czytania ich oceny punktowe są nawet o 26% wyższe niż w wypadku rówieśników uczących się w ciemniejszym otoczeniu. W rozwiązywaniu zadań z matematyki radzą sobie 20% lepiej. - Korzystny wpływ odpowiedniego oświetlenia na funkcjonowanie ludzi jest nie do przecenienia – komentuje Maciej Gronert, projektant firmy TRILUX Polska, zajmującej się produkcją opraw LED. – Dobry, wykorzystujący profesjonalny sprzęt projekt  oświetlenia może nie tylko wspomagać koncentrację, ale również pozytywnie oddziaływać na samopoczucie przebywających w pomieszczeniu osób – dodaje.

Prozdrowotne oddziaływanie oświetlenia znajduje odzwierciedlenie w badaniach. Temat porusza przykładowo przekrojowy raport brytyjskiej Komisji Architektury i Budownictwa. Według podanych w nim danych, w nastawionych na maksymalizację ilości światła budynkach – zarówno szkolnych, jak i biurowych - nieobecności zdarzają się rzadziej. Poziom absencji w takich obiektach jest nawet o 15% niższy.

Würenlos – opis realizacji

Do budynku szkoły w szwajcarskim Würenlos, oddalonym o 30 minut jazdy od Zurichu, uczęszcza niemal 700 uczniów - od przedszkola po liceum. Nowa cześć obiektu składa się z 12 klas, sali eksperymentalnej, 12 pokojów dla grup oraz 5 sal muzycznych połączonych przestronnymi korytarzami.

oświetlenie klasy

Jako oświetlenie ogólne wykorzystano modele serii TRILUX Belviso D – płaskie oprawy do nadbudowania z przesłoną mikropryzmatyczną. Oprawy te charakteryzują się rozsyłem światła niepowodującym efektu olśnienia oraz zmniejszoną luminancją dla kąta emisji powyżej 65° w każdym kierunku. Temperatura barwowa układu diodowego Belviso to 4 000 K. Wartość jego współczynnika oddawania barw Ra > 80. Wydajność świetlna oprawy wynosi 109 lm/W. Godną uwagi z estetycznego punktu widzenia właściwością Belviso jest natomiast obramowanie świetlne, okalające sufit wokół oprawy przyjemnym blaskiem. W ciągach komunikacyjnych – korytarzach i klatkach schodowych zastosowano kwadratowy wariant Belviso. W salach dydaktycznych zdecydowano się na prostokątne modele.

W klasach wykorzystano również filigranowe oprawy do wbudowania serii Solvan C z układem optycznym Wallwasher RAX i srebrną powłoką. Zapewniają asymetryczny, równomierny rozsył światła. Użyto ich do doświetlenia tablic – elementu sal lekcyjnych wymagającego według norm największego natężenia światła. Oprawy zostały zainstalowane w wycinanych otworach sufitowych o wymiarach 1484 x 89 mm przy użyciu sprężyn szybkiego montażu.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.