25 maj 2014 / Lux Magazyn / Zumtobel /

Badanie - Jakość oświetlenia w biurach

oświetlenie biura

Globalne badanie dotyczące jakości oświetlenia w biurach uruchomione przez Zumbotel Research oraz Fraunhofer IAO przedstawia ważne wnioski: już po upływie kilku miesięcy od rozpoczęcia tego długotrwałego badania, staje się oczywistym fakt, iż większość pracowników biurowych, którzy do tej pory zostali objęci badaniem preferuje indywidualnie kontrolowane oświetlenie LED o zmiennym kolorze temperatury z bezpośrednio-pośrednim komponentem i natężeniem oświetlenia przekraczającym wartość 800 lx.

Oczywistym jest również stwierdzenie, że rozwiązania zaspokajające te preferencje należą do rzadkości. Sytuacja ta zwraca uwagę na wielkie zapotrzebowanie na rozwiązania opierające się na indywidualnie sterowanym oświetleniu LED w miejscu pracy, czyli rozwiązania, które zapewniają odpowiednie oświetlenie spełniające wszelkie wymagania przy równoczesnym zapewnieniu optymalnej jakości oświetlenia i efektywności energetycznej. Od listopada, w badaniu uczestniczyło 2,643 uczestników z Europy, Azji, Australii i USA.

Lux Magazyn  2/2014

 

 


Fakty:

  • 82.5% badanych preferuje bezpośrednio-pośrednie oświetlenie

  • 60% pracowników biurowych preferuje natężenie oświetlenia przekraczające wartość 800 luksów. Preferencja ta staje się mniej wyraźna wraz ze wzrastającym wiekiem

  • Potrzeba sztucznego oświetlenia jest duża nawet w miesiącach letnich

  • 57.4% badanych nie ma lub ma jedynie ograniczoną zdolność do regulacji swojej sytuacji oświetleniowej (możliwość jej dostosowania do swoich potrzeb)

  • Preferencje temperatury barwowej są bardzo różne. Wahają się od 3000 do 6000 K przy czym najwieksza ilość osób wybrała przedział między 4000, a 5000 K


Artykuł dostępny w całości w numerze 2/2014 czasopisma Lux Magazyn.

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium