LUX MAGAZYN 1/2018
Koniec Wi-Fi początek Li-Fi ?
Dołącz do naszej społeczności
6 kwi 2014 / Osram /

Rekord wydajności świetlówki LED

Zespołowi badawczemu firmy OSRAM udało się skonstruować najbardziej wydajną liniową lampę LED na świecie. W porównaniu z powszechnie stosowanymi obecnie świetlówkami i źródłami LED, nowa lampa zużywa o połowę mniej energii, a zarazem znacznie lepiej oddaje naturalne barwy. To rewolucyjne źródło światła powstało w centralnym dziale badań firmy OSRAM we współpracy ze specjalistami od półprzewodników i lamp wyładowczych . „Nasz sukces badawczy dowodzi czołowej pozycji firmy wśród producentów oświetlenia i stanowi impuls do dalszych działań na polu oświetlenia”, powiedział Peter Laier, dyrektor ds. technicznych firmy OSRAM i członek zarządu odpowiedzialny za działalność firmy w sektorze oświetlenia.

świetlówka led

Lampę, która została przedstawiona przez OSRAM podczas targów Light+Building 2014 charakteryzuje niemal bezprecedensowy poziom skuteczności świetlnej na poziomie 215 lumenów na wat, a więc generuje ona tyle samo światła, co dostępne obecnie na rynku świetlówki liniowe i źródła LED o dwukrotnie większej mocy. Ten rekordowy wynik to rezultat połączenia czerwonych chipów LED o wysokiej wydajności z zielono-białymi diodami elektroluminescencyjnymi firmy OSRAM, zawierającymi odpowiednio przygotowany luminofor. By zminimalizować absorpcję światła, wykorzystano innowacyjną, zintegrowaną optykę i materiały o najwyższych współczynnikach odbicia światła. Lampa zasilana jest specjalnie opracowanym układem zasilającym o sprawności na poziomie 95%. Prezentowany na targach produkt emituje strumień świetlny o wartości 3900 lumenów, światło o barwie ciepłobiałej (o temperaturze barwowej 3000 K), osiągając bardzo dobry wskaźnik oddawania barw (Ra 90).

Rozwiązania zastosowane w nowej lampie będą wykorzystywane przy opracowywaniu nowych produktów firmy OSRAM, a seryjna produkcja z użyciem nowej technologii rozpocznie się w 2015 roku.
Parametry techniczne

Skuteczność świetlna lampy

215 lm/W

Sprawność układu zasilającego

95%

Skuteczność świetlna systemu

205 lm/W

Moc

19 W

Strumień świetlny

3900 lm

Temperatura barwowa

3000 K

Wskaźnik oddawania barw (Ra)

90

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.