6 kwi 2014 / Osram /

Rekord wydajności świetlówki LED

Zespołowi badawczemu firmy OSRAM udało się skonstruować najbardziej wydajną liniową lampę LED na świecie. W porównaniu z powszechnie stosowanymi obecnie świetlówkami i źródłami LED, nowa lampa zużywa o połowę mniej energii, a zarazem znacznie lepiej oddaje naturalne barwy. To rewolucyjne źródło światła powstało w centralnym dziale badań firmy OSRAM we współpracy ze specjalistami od półprzewodników i lamp wyładowczych . „Nasz sukces badawczy dowodzi czołowej pozycji firmy wśród producentów oświetlenia i stanowi impuls do dalszych działań na polu oświetlenia”, powiedział Peter Laier, dyrektor ds. technicznych firmy OSRAM i członek zarządu odpowiedzialny za działalność firmy w sektorze oświetlenia.

świetlówka led

Lampę, która została przedstawiona przez OSRAM podczas targów Light+Building 2014 charakteryzuje niemal bezprecedensowy poziom skuteczności świetlnej na poziomie 215 lumenów na wat, a więc generuje ona tyle samo światła, co dostępne obecnie na rynku świetlówki liniowe i źródła LED o dwukrotnie większej mocy. Ten rekordowy wynik to rezultat połączenia czerwonych chipów LED o wysokiej wydajności z zielono-białymi diodami elektroluminescencyjnymi firmy OSRAM, zawierającymi odpowiednio przygotowany luminofor. By zminimalizować absorpcję światła, wykorzystano innowacyjną, zintegrowaną optykę i materiały o najwyższych współczynnikach odbicia światła. Lampa zasilana jest specjalnie opracowanym układem zasilającym o sprawności na poziomie 95%. Prezentowany na targach produkt emituje strumień świetlny o wartości 3900 lumenów, światło o barwie ciepłobiałej (o temperaturze barwowej 3000 K), osiągając bardzo dobry wskaźnik oddawania barw (Ra 90).

Rozwiązania zastosowane w nowej lampie będą wykorzystywane przy opracowywaniu nowych produktów firmy OSRAM, a seryjna produkcja z użyciem nowej technologii rozpocznie się w 2015 roku.
Parametry techniczne

Skuteczność świetlna lampy

215 lm/W

Sprawność układu zasilającego

95%

Skuteczność świetlna systemu

205 lm/W

Moc

19 W

Strumień świetlny

3900 lm

Temperatura barwowa

3000 K

Wskaźnik oddawania barw (Ra)

90

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium