24 mar 2014 / Solarboat /

Świetlane paliwo studenckich marzeń - Solarboat

Czasopismo Lux Magazyn objęło patronatem realizację ambitnego projektu WUT Solar Boat.

Studenci Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podjęli się realizacji ambitnego projektu WUT Solar Boat. Ideą projektu jest budowa łodzi napędzanej energią słoneczną na międzynarodowe zawody DONG Energy Solar Challenge 2014, które odbędą się w Holandii na przełomie czerwca i lipca br. Podczas 8-dniowych zawodów będą ścigać się z drużynami z całego świata, m.in. Chin, Turcji, Niemiec.

Sześciometrowy katamaran nie jest tradycyjną łodzią zasilaną energią wiatru lub tradycyjnymi paliwami. Na powierzchni naszej łodzi znajdują się panele słoneczne, które są odpowiedzialne za dostarczenie łodzi niezbędnej energii. Każdy taki panel składa się z wielu maleńki ogniw fotowoltaicznych. Światło słoneczne padając na fotoogniwo powoduje emisję elektronów, tworzących prąd elektryczny. Część wygenerowanego w ten sposób prądu trafia do akumulatorów, gdzie jest on magazynowany. Pozostała część jest przesyłana na silnik elektryczny, który pod wpływem prądu elektrycznego, wprawia w ruch śrubę napędową, która napędza łódź. Studencka łódź solarna ma rozwijać prędkość ponad 20km/h.

solarboat

Studenci z radością chwalą się kolejnymi postępami w pracach. Przy pomocy nowoczesnych narzędzi i specjalistycznych programów optymalizują i dopracowują każdy nawet najmniejszy detal słonecznej łodzi. – ,,Wszystko musi być dostosowane do warunków, w jakich przyjdzie nam startować zwłaszcza nasłonecznienia i poziomu lustra wody w akwenach. W zawodach międzynarodowej rangi musimy być przygotowani na wszystko. Nawet, gdy zajdzie słońce musimy mieć zgromadzoną odpowiednią ilość energii na dalszy wyścig”.

Na pytanie czy nie obawiają się stanąć do wyścigu z drużynami z całego świata odpowiadają: ,,Nie - mamy doskonały projekt, który w testach osiąga świetne wyniki. Obawiamy się jedynie wyścigu po pieniądze. Naszych uczelni nie stać na sfinansowanie w całości projektu, a do zawodów pozostaje coraz mniej czasu. Musimy szukać sponsorów, którzy pomogą nam ukończyć budowę łodzi. Specjalistyczne materiały są bardzo drogie jak na studencką kieszeń, aczkolwiek biorąc pod uwagę ceny pierwszych na rynku pojazdów na energię słoneczną lub tradycyjnych łodzi nasz projekt ma dość mały budżet”. Pozostaje nam tylko ubolewać na tym, że w Polsce współpraca uczelni i biznesu nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięta jak w innych krajach.

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.solarboat.pl

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium