25 lis 2013 / Luxan /

Gminy w lepszym świetle

Mimo, że do zalet technologii LED nie trzeba nikogo przekonywać, to w Polsce wciąż jeszcze widoczna jest przewaga rozwiązań bazujących na lampach sodowych, a w przypadku mniejszych ośrodków – rtęciowych. Wszystko wskazuje na to, że rosnąca świadomość miast w zakresie ekologii oraz rządowe wsparcie mogą tę sytuację zmienić.

W świetle prawa

W przypadku gmin bazujących na rozwiązaniu rtęciowym konieczność zmian systemu oświetlenia została narzucona odgórnie. Tego typu lampy przestaną być produkowane w 2015 roku, co doprowadzi do ich zniknięcia z polskich ulic. Prędzej czy później podobny los czeka lampy sodowe, które pod względem energooszczędności pozostawiają wiele do życzenia. - Sprzyjające warunki do tego typu zmian stwarza m.in. program SOWA, dostarczający gminom finansowego wsparcia na modernizację infrastruktury oświetleniowej – mówi Andrzej Nowak z firmy Luxan. - Całkowity budżet przedsięwzięcia to 356 mln złotych, a ośrodki, które zdecydowały się na wzięcie w nim udziału mogły uzyskać nawet 45-procentowe dofinansowanie do energooszczędnego oświetlenia ulicznego – dodaje. Mimo, że I edycja konkursu wywołała spore kontrowersje, spowodowane warunkami, jakie muszą spełniać gminy ubiegające się o dotację, to eksperci zgodnie twierdzą, że tego typu inicjatywy stoją u podstaw racjonalnego zarządzania infrastrukturą oświetleniową w Polsce.

Jasne korzyści

Oświetlenie uliczne stanowi blisko 50 proc. całkowitego zużycia energii polskich miast. W przypadku wspomnianych kosztów rzędu 680 mln złotych, które co roku ubywają z gminnych kas, nawet najmniejsze oszczędności w tym zakresie stają się opłacalne. To jeden z powodów, dla których technologia LED cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród włodarzy miast. – Dobrze zrealizowana instalacja, oparta na nowoczesnych rozwiązaniach, może przynieść nawet kilkudziesięcioprocentową redukcję kosztów z tytułu zużycia energii elektrycznej – mówi Andrzej Nowak. – Jeżeli dodać do tego żywotność lamp bazujących na systemach LED, która wynosi ok. 50 000 godzin, to potrzeba wdrażania tego rodzaju technologii jest wyraźnie widoczna – dodaje właściciel firmy Luxan. Kwestie finansowe nie są w tym temacie jedynym istotnym czynnikiem. Również ważna jest ekologia. Strategia rozwoju lub modernizacji infrastruktury oświetleniowej oparta na systemach LED może doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla nawet o 40 proc.

Średni czas pracy oświetlenia ulicznego to ok. 11 godzin w ciągu dnia. Przy ponad 3 milionach opraw w całym kraju koszty związane z utrzymaniem takiej infrastruktury poważnie naruszają budżety poszczególnych jednostek. Rządowe wsparcie w połączeniu z racjonalnym zarządzaniem w tym zakresie może nie tylko uchronić gminy przed zbędnymi wydatkami, ale również korzystnie wpłynąć na środowisko.

oświetlenie miejskie LED

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium