LUX MAGAZYN 1/2018
Koniec Wi-Fi początek Li-Fi ?
Dołącz do naszej społeczności
12 lis 2013 / Eco Energy /

Wpuść nastrój do domu

Możliwości, jakie pojawiły się wraz z wynalezieniem oświetlenia LED są ogromne, wręcz nieograniczone. Stosunkowo nowym produktem z gamy LED są taśmy – wciąż jeszcze mało popularne w naszych domach, ale coraz częściej pojawiające się w aranżacjach projektantów i designerów.

Jak korzystać z taśm LED i do czego można ich użyć? A przede wszystkim – jakie pomysły możemy z ich pomocą zrealizować i jak osiągnąć wymarzony efekt nastrojowego mieszkania? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy specjalistów z firmy EcoEnergy, produkującej oświetlenie LED. Inspiracji dostarczyła z kolei Joanna Budzyńska, wrocławska projektantka wnętrz.

Po pierwsze, znajdź inspirację

Warto poświęcić trochę czasu i przewertować magazyny wnętrzarskie oraz portale oświetleniowe w poszukiwaniu pomysłów, które odzwierciedlą nasze marzenia. – Natchnienia można szukać wszędzie: w ulubionych gazetach, w telewizji, w mieszkaniach znajomych. Można też samemu coś wymyślić. Przy dzisiejszych możliwościach realizacyjnych z oświetleniem można już zrobić chyba wszystko – mówi Joanna Budzyńska.

Projektantka kończy właśnie podświetlanie łazienki w mieszkaniu przyjaciół. – Chcieli mieć LED-y, by doświetlić łazienkę, ale też stworzyć w niej fajny klimat. Mieli dość rażącego, górnego oświetlenia. Zaproponowałam im podświetlenie wanny przy pomocy ledowej taśmy, a ponieważ przy okazji chcieli zbudować obok kabinę prysznicową, zamontowaliśmy również LED-y pomiędzy kafelkami w kabinie. Efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – cieszy się Joanna.

W łazience, poza wanną czy kabiną prysznicową, podświetlić taśmą można praktycznie wszystko: lustro, szafki, umywalkę. – Do pomieszczeń, w których sporo jest wilgoci i taśma może być narażona na kontakt z wodą, mamy specjalną wersję produktów o IP 68. Są wypełnione epoksydem, a podczas montażu dodatkowo wypełnia się je specjalnym silikonem, więc można być pewnym, że będą w 100% wodoodporne.

Wszystkie taśmy EcoEnergy dostępne są w różnych wariantach - od taśm przeznaczonych do wnętrz, poprzez taśmy IP65, a na taśmach całkowicie wodoodpornych (IP68) skończywszy.

Po drugie, wyczaruj nastrój

Biorąc pod uwagę, że na nasz nastrój wpływa zarówno barwa, jak i natężenie światła, warto i w tej kwestii poradzić się specjalistów. - Poza standardową - białą ciepłą i białą zimną - barwą taśmy LED firmy EcoEnergy występują w kilku opcjach kolorystycznych. – Przykładowo, do łazienki trzeba wziąć diody o ciepłej barwie, bo patrząc w lustro przy zimnym świetle będziemy wyglądać bardzo niekorzystnie – śmieje się Joanna Budzyńska. Taśmy ledowe produkowane są w wielu wariantach, w zależności od ich przeznaczenia. Adrian Pelon, dyrektor handlowy z firmy EcoEnergy: - Od taśm na diodach typu SMD 3528 do zastosowań akcentowych, poprzez diody SMD 5050 do oświetlenia ogólnego, na taśmach RGB z diodami przystosowanymi do zmiany koloru przy pomocy odpowiedniego sterownika – wyjaśnia

Taśmy RGB mają zarówno możliwość zmiany koloru emitowanego światła, jak i mieszania poszczególnych kolorów oraz zmiany jego intensywności i jasności. Do taśm przygotowana została również pełna oferta sterowników, ściemniaczy i zasilaczy o różnych parametrach i przeznaczeniu.

Takie kolorowe LED-y mogą znaleźć zastosowanie np. do podświetlenia mebli kuchennych lub w salonie. – Podświetlić można szklane półki lub taflę ozdobnego szkła, spełniającą rolę dekoracyjną. Modne są też napisy świetlne, tworzone za pomocą odpowiedniej konstrukcji płyt gipsowo-kartonowych i podświetlających je LED-ów na ścianach lub suficie. Nasze produkty wykorzystywane są przez ludzi z wielką fantazją i zmysłem estetycznym - opowiada Adrian Pelon.

Światło w meblach

Początkowo ledowe taśmy służyły wyłącznie do celów dekoracyjnych. Dziś jednym z ich najpowszechniejszych zastosowań jest oświetlenie różnego rodzaju mebli. – Ze względu na fakt, że emitują minimalną ilość ciepła, można umieszczać je nawet w garderobach, gdzie zastosowanie tradycyjnych żarówek jest niemożliwe i spowodowałoby zagrożenie pożarem – mówi Joanna Budzyńska.

Ledowe diody rewelacyjnie sprawdzają się również jako podświetlenie mebli kuchennych. – Łańcuchem diód podświetlić można zarówno szafki wewnątrz, aby oświetlały nam swoją zawartość lub bardziej tradycyjnie, np. montując je pod górnymi szafkami w celu oświetlenia blatu. Efektownie wyglądają również pod spodnią częścią szafek, oświetlając podłogę – wylicza Adrian Pelon.

Ostatnim hitem jest połączenie ledów z taflami szkła Lacobel. – Szkło powinno mieć niejednorodną powierzchnię. Można podświetlić je paskiem ledowym z brzegu, uzyskując bardzo ciekawy efekt lub zamówić w szkle konkretny wzór. Po podświetleniu krawędzi taśmą LED świeci tylko wzór, nie całe szkło – wyjaśnia dekoratorka.

i na suficie

Przy odpowiednim obliczeniu mocy lamp można tak zastosować taśmy ledowe, by stanowiły oświetlenie ogólne, a nie tylko dekorację pomieszczenia. – Przyjmuje się, że trzeba 7,5 W/1 m, aby światło mogło pełnić rolę głównego. Wiele zależy też od naszych preferencji – często montuje się np. taśmy LED pod tzw. wyspą zrobioną na suficie z regipsów. Tylko od użytkownika zależy, czy chce, by pełniło one rolę rozproszonego, delikatnego światła wprowadzającego miły nastrój we wnętrzu czy też głównego, mocnego oświetlenia całego pomieszczenia.

Do zmiany natężenia i barwy światła służą właśnie taśmy RGB. Dzięki odpowiednim sterownikom można zmieniać parametry i kolor światła.

Bardzo efektownie wyglądają też podświetlone taśmami LED schody. – Możliwości aranżacji wnętrz przy pomocy oświetlenia jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zaprzyjaźnić się z LED-ami, tym bardziej że poza walorami dekoracyjnymi to również ponad 7-krotna oszczędność energii elektrycznej i korzyści dla środowiska – przekonuje Adrian Pelon z EcoEnergy.

oświetlenie LED taśmy LED

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.