15 mar 2015 / Osram /

Światło pomaga łagodzić ból

Światło pomaga łagodzić ból

Centrum Interdyscyplinarnej Terapii Bólu jednej z monachijskich klinik to pierwszy na świecie ośrodek specjalizujący się w walce z bólem, wykorzystujący w swoim programie terapeutycznym biologiczne właściwości światła. Firma OSRAM zaprojektowała specjalne rozwiązanie oświetleniowe dla tego typu terapii.

Opracowany system oświetleniowy pozwala na uzyskanie szczególnie wysokich wartości natężenia oświetlenia i tworzy barwę światła doskonale imitującą naturalne światło dzienne. – Wiemy, że światło nie tylko wpływa na nasz rytm okołodobowy, lecz także na nasze samopoczucie psychiczne. Mamy nadzieję, że podawanie naszym pacjentom skoncentrowanej dawki światła przełoży się na lepszy sen w nocy, większą sprawność umysłową i koncentrację w ciągu dnia, a także lepszy stan fizyczny całego organizmu naszych pacjentów – mówi prof. Thomas Tölle, dyrektor kliniki.

Aby wytworzyć scenariusze w różnych barwach światła, w systemie zastosowano źródła światła z wykorzystaniem technologii LED, świetlówki oraz inteligentne rozwiązanie sterowania oświetleniem. Ponadto oświetlenie o natężeniu do 4000 luksów może być z powodzeniem stosowane w fizjoterapii i pomieszczeniach terapii grupowej, a także w recepcji i poczekalni. Oświetlenie jest ośmiokrotnie jaśniejsze niż zwykłe rozwiązanie na przykład w biurach i jest bardzo zbliżone do naturalnego światła dziennego.

System oświetleniowy firmy OSRAM został skonstruowany w sposób opłacalny i łatwy do przystosowania dla innych podobnych ośrodków, klinik czy prywatnych gabinetów lekarskich. Nie wymaga stosowania specjalnych opraw oświetleniowych do uzyskania naprzemiennie ciepłej i zimnej barwy światła, co jest istotne dla biologicznego efektu. W projekcie stosowane są dwie standardowe oprawy Novaluna firmy Siteco, które można włączać i wyłączać za pomocą systemu sterowania oświetleniem zgodnie z tzw. standardem DALI– Pomimo że na suficie należy zamontować więcej opraw, ponieważ ciepłobiałe i chłodnobiałe światło wytwarzane jest przez dwie pojedyncze oprawy,  koszty całego rozwiązania są znacznie mniejsze – wyjaśnia Andreas Pickelein, kierownik projektu ds. światła i jakości życia w firmie OSRAM.

Dla właścicieli monachijskiej kliniki takie oszczędne rozwiązanie było ważnym kryterium. – Jaki jest pożytek z najbardziej inteligentnego rozwiązania oświetleniowego, jeżeli żadnego lekarza nie stać na jego zakup? – pyta prof. Thomas Tölle, dyrektor kliniki i zarazem szef stowarzyszenia, które obecnie prowadzi badania naukowe nad wpływem innowacyjnego systemu oświetleniowego na pacjentów. – Jeśli wyniki badań potwierdzą spodziewany pozytywny wpływ na pacjentów, będziemy chcieli rozpowszechnić zastosowanie tego rozwiązania w innych pomieszczeniach do sesji terapeutycznych – dodaje.

Góra
Komentarze
Krzysiek [2016.04.21 - 15:49]
Bardzo interesujący artykuł.
Gzymsik [2016.04.21 - 14:39]
Czy wie ktoś jeszcze gdzie mogę kupić takie oświetlenie? Ostatnio kupowałem na git...pl, ale teraz czekają na dostawę, a nie mam ochoty czekać dwóch tygodni
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium