LUX MAGAZYN 1/2018
Koniec Wi-Fi początek Li-Fi ?
Dołącz do naszej społeczności
1 sie 2013 / OLED-INFO /

E-skóra świeci przy dotknięciu

Zespołowi naukowców z University of California w Berkeley pod kierownictwem profesora nadzwyczajnego inżynierii elektrycznej i nauk komputerowych – Ali’ego Javey, udało się stworzyć „elektroniczną skórę (e-skórę)”, reagującą na dotyk poprzez natychmiastowe podświetlenie. Prototypowe próbki e-skóry mają wymiary 16×16 pikseli. W każdym pikselu znajduje się tranzystor, organiczna dioda świecąca OLED oraz czujnik ciśnienia.

E-skóra świeci

Żeby nadać e-skórze elastyczności, inżynierowie umieścili ​​cienką warstwę polimeru na płytce krzemowej, utwardzili ją, a następnie dodali warstwę z elementami elektronicznymi (półprzewodnikami). Po zespoleniu elektroniki z polimerem, folia została odklejona od krzemowej podstawy, a sieć czujników pozostawiona na dużej, elastycznej, polimerowej powierzchni.

E-skóra świeci

Nasza e-skóra jest pierwszym elastycznym systemem, reagującym na bodźce o różnej intensywności i zapewniającym natychmiastową odpowiedź w postaci emitowanego światła,” wyjaśnia członek zespołu Chuan Wang. “Diody OLED włączają się tylko wtedy, kiedy powierzchnia jest uciskana, a intensywność emitowanego światła zależy od siły i ilości nacisku,” precyzuje naukowiec.

E-skóra może być laminowana na różnych powierzchniach, zakrzywionych i innych. Potencjalne zastosowania obejmują skórę robota, interaktywne tapety oraz deski rozdzielcze. “Wyobrażam sobie e-skórę również między innymi jako e-bandaż, który zastosowany na ramieniu, monitoruje w ciągły sposób ciśnienie krwi i tętno użytkownika, dostarczając natychmiastowych zwrotnych informacji”, kontynuuje Wang.

Zespół z Berkeley pracuje obecnie nad dodatkowymi możliwościami czujników, takimi jak reagowanie na bodźce termiczne oraz świetlne.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.