1 sie 2013 / OLED-INFO /

E-skóra świeci przy dotknięciu

Zespołowi naukowców z University of California w Berkeley pod kierownictwem profesora nadzwyczajnego inżynierii elektrycznej i nauk komputerowych – Ali’ego Javey, udało się stworzyć „elektroniczną skórę (e-skórę)”, reagującą na dotyk poprzez natychmiastowe podświetlenie. Prototypowe próbki e-skóry mają wymiary 16×16 pikseli. W każdym pikselu znajduje się tranzystor, organiczna dioda świecąca OLED oraz czujnik ciśnienia.

E-skóra świeci

Żeby nadać e-skórze elastyczności, inżynierowie umieścili ​​cienką warstwę polimeru na płytce krzemowej, utwardzili ją, a następnie dodali warstwę z elementami elektronicznymi (półprzewodnikami). Po zespoleniu elektroniki z polimerem, folia została odklejona od krzemowej podstawy, a sieć czujników pozostawiona na dużej, elastycznej, polimerowej powierzchni.

E-skóra świeci

Nasza e-skóra jest pierwszym elastycznym systemem, reagującym na bodźce o różnej intensywności i zapewniającym natychmiastową odpowiedź w postaci emitowanego światła,” wyjaśnia członek zespołu Chuan Wang. “Diody OLED włączają się tylko wtedy, kiedy powierzchnia jest uciskana, a intensywność emitowanego światła zależy od siły i ilości nacisku,” precyzuje naukowiec.

E-skóra może być laminowana na różnych powierzchniach, zakrzywionych i innych. Potencjalne zastosowania obejmują skórę robota, interaktywne tapety oraz deski rozdzielcze. “Wyobrażam sobie e-skórę również między innymi jako e-bandaż, który zastosowany na ramieniu, monitoruje w ciągły sposób ciśnienie krwi i tętno użytkownika, dostarczając natychmiastowych zwrotnych informacji”, kontynuuje Wang.

Zespół z Berkeley pracuje obecnie nad dodatkowymi możliwościami czujników, takimi jak reagowanie na bodźce termiczne oraz świetlne.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium