LUX MAGAZYN 1/2018
Koniec Wi-Fi początek Li-Fi ?
Dołącz do naszej społeczności
25 lip 2013 / LEDInside /

Europa oszczędza energię

Europa oszczędza energię

W ramach walki z marnotrawstwem energii elektrycznej jeszcze tego lata wiele europejskich miast ograniczy drastycznie nocne oświetlenie. We Francji, zgodnie z decyzją resortu ekologii, wszystkie oświetlenia budynków niemieszkalnych i witryn sklepowych muszą być wygaszane pomiędzy 1 w nocy a 7 rano. Oświetlenie wewnętrzne lokali do użytku profesjonalnego, np. biur, powinno być gaszone najpóźniej po godzinie od wyjścia ostatniego pracownika. Ma to pomóc francuskiemu rządowi w oszczędzaniu energii oraz stworzeniu bardziej czystego środowiska. Ekonomiści szacują, że nowe regulacje pomogą Francji wygenerować oszczędności rzędu 200 mln euro i zredukować emisję gazów cieplarnianych o 250 tys. ton. Firmy które naruszyły to prawo będą ukarane grzywną, a jeśli chcą włączyć światła w nocy, muszą zapłacić 750 euro.

Oczywiście, nie wszystkie miejsca muszą stosować się do nowego rozporządzenia. Nie dotyczy ono miejsc pracy świadczących swoje usługi w nocy, w tym kawiarni, restauracji, nocnych klubów, hoteli itp., i innych miejsc rozświetlających nocne życie Paryża, notabene zwanego La Ville Lumiere, czyli Miastem Świateł. Wyjątkiem objęte zostało również oświetlenie publiczne, lampy uliczne, światła drogowe, a także iluminacje świąteczne, oświetlenie imprez organizowanych nocą oraz stref turystycznych o wyjątkowej frekwencji i stałych walorach kultury. Obok francuskiej stolicy, z systemu wyłączeń korzysta 40 francuskich gmin. Również w Niemczech liczba miast, które zdecydowały się ograniczyć zanieczyszczenie światłem, rośnie każdego dnia. Do tej pory od tradycji zostawiania włączonego światła odstąpiło 10 miast. Pozytywnym przykładem jest Goslar, małe miasteczko w Dolnej Saksonii, które gasząc światła po północy oszczędza 100 tys. euro każdego roku.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium

mar
20
AMPER 2018
Targi AMPER zaliczają się do najważniejszych imprez targowych w branży elektrotechnicznej i elektronicznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.