28 maj 2013 / Skanska Property Poland /

LEDY ZMNIEJSZĄ ZUŻYCIE ENERGII DO OŚWIETLENIA BIUR O 70%

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Philips we współpracy ze Skanska Property Poland, oświetlenie biura z użyciem technologii LED i nowoczesnych systemów sterowania pozwala oszczędzić nawet do 69,8% energii w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

oświetlenie biur

Dzięki trwającym rok badaniom w laboratorium Philips w Kętrzynie uzyskano twarde dane potwierdzające skuteczność zastosowania oświetlenia ledowego w pomieszczeniach biurowych. Ma to ogromne znaczenie dla firm odpowiedzialnych za realizację nowoczesnych inwestycji komercyjnych.

Skanska Property Poland jest deweloperem zielonych, energooszczędnych biurowców, dlatego istotny jest dla nas każdy element wpływający na parametry budynku. Eksperyment przeprowadzony w laboratorium Philips w Kętrzynie pozwoli prezentować naszym najemcom na konkretnych przykładach, jakie oszczędności uzyskają w odniesieniu do energii elektrycznej, w zależności od wybranego systemu oświetlenia – mówi Zbigniew Kopeć, Menadżer ds. Zrównoważonego Rozwoju Skanska Property Poland. – Badanie potwierdza, że oprawy LED połączone z inteligentnymi systemami oświetleniowymi obniżają koszty utrzymania i eksploatacji budynku biurowego.

W ramach badania zespół specjalistów Philips opracował projekty oświetlenia dla wybranych trzech standardowych pomieszczeń biurowych. Zadbano w nich o identyczny rodzaj i stopień penetracji światła dziennego do wnętrza oraz natężenie symulowanej pracy specjalistów. Pomieszczenia oświetlono zgodnie z obowiązującą normą, ale zastosowano w nich różne rozwiązania. W pierwszym pokoju umieszczono najbardziej tradycyjne źródła światła, w drugim wykorzystano te same oprawy, ale z zastosowaniem systemu sterowania oświetleniem - w zależności od ruchu i natężenia światła dochodzącego z zewnątrz budynku. W trzeciej lokalizacji zamontowano oprawy LED-owe, a także zastosowano system sterowania działający tak jak w drugim pokoju.

Zastosowane oprawy Philips PowerBalance wykorzystują dostępną dziś technologię LED dla biur, co pozwoliło uzyskać oszczędności energii nawet do 60 %, w porównaniu do źródeł konwencjonalnych. Ponadto, okazało się, że przy wykorzystaniu systemu sterowania oświetleniem zużycie energii jest o 48 % niższe niż w pomieszczeniu bez takiego rozwiązania.

Wymierne oszczędności energii zależne były od wielkości okien, usytuowania miejsc pracy, orientacji budynku oraz pory roku. Badania prowadzono od stycznia do grudnia 2012.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Katalog Firm
Realizacje firm

Kalendarium